5./6. Posiedzenie Sejmu – PODSUMOWANIE

Scalone 5. I 6. Posiedzenie Sejmu III RP za nami. Co takiego tym razem się na nim wydarzyło? Albo może zapytam inaczej: co istotnego wydarzyło się w Sejmie z punktu widzenia Ludzi mieszkających w Polsce? Spośród mnogiej liczby wymienię cztery tematy, które uznałem za najistotniejsze.

Ustawa “Podatek od napojów słodzonych i wódki”

Sejm w tempie iście sprinterskim uchwalił Ustawę “Podatek od napojów słodzonych i wódki“. Jeśli ktoś chciałbym doedukować się, jak błyskawicznie wprowadzić przepis tak, aby nikt się nawet nie zorientował, oto doskonale studium przypadku. 6-go lutego projekt wpłyną do Sejmu; na 5./6. Posiedzeniu (12-14 lutego) odbyło się: I czytanie, praca w komisji, II. czytanie, III czytanie i… done! Gotowe! Nie ma nawet kiedy podrapać się po pośladkach, nie mówiąc już jakiejś reakcji Społeczeństwa w sprawie tego projektu.

Czy nowy podatek stał się już faktem? Jeszcze nie. Projekt musi przejść jeszcze przez Senat. Lecz nawet jeśli Senat go, dalibóg, odrzuci, Sejm opanowany przez PlatformoPiS i tak temat „klepnie” bez kropli potu na plecach. Jedynie Prezydent swoim veto może tę ustawę zastopować. A więc całą nadzieję, płonną nadzieję, ulokować można już tylko w Głowie Państwa.

Ustawa budżetowa

Uchwalony została Ustawa budżetowa na 2020r.

Ustawa “2 mld zł na TVP”

Na mocy Ustawy “2 mld zł na TVP”, czyli „Ustawy o zmianie ustawy o opłatach abonamentowych”, Sejm podjął decyzję o przekazaniu jednorazowej dotacji w wysokości 2 mld zł na telewizję państwową. Wyczuwam, że od dziś prezenterzy telewizyjni będą występować w złotych marynarkach, albo w kaszmirowym bikini. I stół na pewno będzie czysty.

No dobrze, było na poważnie, a teraz na żarty: nie zapłaciłeś abonamentu i myślisz, żeś ograł Aparat (sobie)Państwa? Zapłacisz i tak, bracie i siostro, jeno w podatkach.

Ustawa czeka na podpis Prezydenta.

Ustawa “Koniec OFE”

Sejm uchwalił ustawę „Koniec OFE” dotyczącą przeniesienia całości środków z OFE do IKE, z potrąceniem przy okazji 15% podatku. Teraz ustawa czeka na uchwałę Senatu i podpis Prezydenta.

Teraz chwila oddechu. Następny akt w postaci 7. Posiedzenia Sejmu odbędzie się 25. marca. Nie tylko koty będą marcować się tej wiosny!

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *