Nieposłuszeństwo obywatelskie i skutki rządowych zakazów

Czy można być nieposłusznym wobec Aparatu Państwa? Jeśli jesteś osobą, która w wolności upatruje źródła człowieczeństwa, pewnie często zadajesz sobie to pytanie. W niniejszym materiale rozważam pojęcie nieposłuszeństwa obywatelskiego i towarzyszącej mu odwadze cywilne.

Materiał pochodzi z 4/04/2020, z Parku Praskiego w Warszawie. Kilka dni wcześniej Aparat Państwa zakazał ludziom przebywania m.in. w publicznych parkach i terenach zielonych. W następstwie tego zakazu, Lasy Państwowe wydały również zakaz przebywania w publicznych lasach.

Wolność należy się każdemu, ponieważ jest prawem; jej naruszenie jest zatem pogwałceniem prawa człowieka do wolności. Niemniej, działanie w warunkach naruszonej wolności prowadzi do wielu innych implikacji. Tutaj przykład tego, jak rządowe nakazy i zakazy wpływają na pogorszenie zdolności ludzi do uniknięcia potencjalnego zagrożenia epidemiologicznego.

Materiał pochodzi z 4/04/2020, z Galerii Wileńskiej. Kilka dni wcześniej Aparat Państwa narzucił Polsce maksymalną ilość osób mogących przebywać w należących do ludzi sklepach, w ilości 3 osoby na 1 kasę.

Grafika od Chräcker Heller z Pixabay

1 thought on “Nieposłuszeństwo obywatelskie i skutki rządowych zakazów”

  1. Już rok czasu jesteśmy w permanentnym lockdownie. Przed czym nas to uchroniło? Czy w ogóle uchroniło to nas w jakimś stopniu? Ciężko stwierdzić. Ale przykład Szwecji pokazuje, że brak rygorystycznych obostrzeń wcale nie doprowadził do armageddonu.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *