Niewolnizm

Lewica? Prawica? Góra? Dół? Środek? A może obwiednia koła? Używam tego ostatniego, gdy ktoś pyta mnie, po której stronie sceny politycznej się znajduję. Prawica, lewica… co to właściwie znaczy? Zauważyłem, że znaczenie jest takie, jakie dana osoba im nada. Czyli… zawsze inne. Stąd też przestałem tych słów używać. Dla mnie istnieją tylko dwie alternatywy. Ale od początku.

Niewolnictwo

Czym jest niewolnictwo? To stosunek zależności, w którym jeden człowiek jest własnością drugiego człowieka, mogacego nim swobodnie rozporządzać. To oficjalnie.

Czy to wyczerpuje definicję niewolnictwa? Tak. Jest natomiast cała masa innego rodzaju zależności jednych ludzi od drugich, które formalnie niewolnictwem nie są, lecz w praktyce niczym się od niego nie różnią lub są nawet gorsze. Czy może być gorsza zależność człowieka od człowieka niż niewolnictwo? Okazuje się, że tak.

Poddaństwo

Kojarzysz feudalizm? Niewolnik traktowany był zawsze jak rzecz. Nie posiadał zatem żadnych praw, ale też nie miał obowiązków np. wobec aparatu państwa. W feudalizmie natomiast nie występowało niewolnictwo, lecz poddaństwo osobiste chłopów względem szlachty. Poddany chłop nie dość, że znajdował się w identycznej sytuacji faktycznej co niewolnik (przymusowa praca, przywiązanie do ziemi) i zbliżonej sytuacji prawnej (możliwość sprzedaży, a niekiedy nawet zabicia przez pana), to z punktu widzenia przepisów był jednak obywatelem i miał przez to jeszcze obowiązki wobec aparatu państwa (podatki, służba wojskowa).

Inne zbrodnicze systemy

Kojarzysz komunizm? System, w którym ludzie są w prawdzie obywatelami i nie są niczyją rzeczą, lecz docelowo mają być pozbawieni wszelkiej własności. Zostają więc zdani na łaskę (bliżej nieokreślonego) pana. Brzmi jak niewolnictwo? Może, lecz niewolnictwem nie jest.

Kojarzysz nacjonalizm? System, w którym człowiek o odmiennym od innych pochodzeniu nie jest co prawda niczyją własnością, ale jego prawa są degradowane (nieraz do zera) w stosunku do większości etnicznej. Brzmi jak niewolnictwo? Może, lecz niewolnictwem nie jest.

Kojarzysz faszyzm, socjalizm, nazizm, etatyzm, marksizm i wszelkie ich pochodne? W każdym z tych systemów łamane są prawa człowieka. Sprowadzają go mniej lub bardziej do roli rzeczy. Do roli niewolnika. Czasem gorzej, niż niewolnika. Jednak niewolnictwem nie są. Oficjalnie.

Niewolnizm

Czym więc różnią się te systemy od oficjalnego niewolnictwa? Tym, że w niewolnictwie niewolnik WIE, że jest niewolnikiem. W pozostałych zbrodniczych systemach niewolnik NIE WIE, że jest niewolnikiem. Wszystkie te systemy, czynią człowieka niewolnikiem, ale człowiek o tym nie wie. Czynią go niewolnikiem nieoficjalnie. Takie systemy to nie niewolnictwo. Takie systemy to niewlonizm.

Niewolnizm to system, w którym niewolnik nie wie, że jest niewolnikiem.

Nasza rzeczywistość

Czy wiesz, ile zarabiasz? Oby tak było. Niestety, 95% osób pracujących w Polsce, z którymi rozmawiam, nie ma o tym bladego pojęcia. Jak to możliwe? Na Twojej umowie o pracę widnieje kwota brutto, która kwotą brutto… nie jest. Jaka jest rzeczywista kwota brutto? Większa. O ile? Tego nie wiesz. Czemu? Bo system skonstruowany jest tak, abyś Ci tego nie pokazać.

Zachęcam Cię, sprawdź, ile zarabiasz. Poszukaj, pogmeraj, da się to znaleźć. Gdy to odkryjesz, zastanów się, proszę, czy możesz samodzielnie rozporządzać swoimi zarobkami (kwotą brutto, tą prawdziwą). A może możesz rozporządzać jedynie tym, co zostało Ci pozostawione (kwota netto)?

Zachęcam Cię, sprawdź, ile zostało Ci pozostawione. Czy może, „dziwnym trafem”, mniej więcej tyle, ile jest Ci potrzebne na przeżycie? Czy może, „dziwnym trafem”, musisz zasuwać na półtora etatu, aby cokolwiek odłożyć? Nie masz przez to czasu, aby interesować się gospodarką, czytać o historii. Nie masz środków, aby podróżując, uczyć się świata. Czy może, „dziwnym trafem”, nie masz nawet chwili, aby zastanowić się czemu rzeczywistość wygląda właśnie tak, a nie inaczej?

Jak to szło? Niewolnizm to system, w którym …

Społeczeństwo prawa

Prawica? Lewica? Góra? Dół? Środek? A może obwiednia koła? Dla mnie istnieją tylko dwie alternatywy:

Niewolnizm        vs         Społeczeństwo Prawa

 

2 thoughts on “Niewolnizm”

 1. Bardzo dobry tekst! Tak często mam problem wytłumaczyć innym, że jesteśmy traktowani jak niewolnicy (lub gorzej)!

  1. Dziękuję! Przypomniało mi się kilka cytatów z filmu “Matrix”:

   „Wielu z nich jest tak przyzwyczajona, tak rozpaczliwie uzależniona do systemu, że będą walczyć w jego obronie.”

   „Musisz zrozumieć, że większość z nich nie jest gotowa do odłączenia.”

   „Mogę jedynie pokazać Ci drzwi. Ale Ty jesteś tym, który musi przez nie przejść.”

   „Nikomu nie można powiedzieć, czym jest Matrix. Trzeba to zobaczyć samemu.”

   Czy zatem warto tłumaczyć? Moim zdaniem przede wszystkim warto upewnić się, że ja sam na pewno jestem gotów do odłączenia i przejść przez te drzwi 🙂 Najpierw samemu. A potem podać rękę tym, którzy będą chcieli dołączyć!

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *