Ustawa “Koniec OFE”

Tak jak podejrzewałem, 5. Posiedzenie uzupełnione zostało o obrady nad rządowym projektem ustawy, który pieszczotliwie nazwałem „Koniec OFE”. Zgadnijcie dlaczego!

Rządowy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne (druki nr 114 i 201)

W ustawie, pisząc najogólniej, chodzi o to, że pieniądze płatników składek emerytalnych zgromadzone w Otwartych Funduszach Emerytalnych zostaną przeniesione na Indywidualne Konta Oszczędnościowe lub, jeśli płatnik tak zdecyduje, bezpośrednio do ZUS.

Wnioskodawca (rząd) uzasadnia transfer tym, że OFE należy zlikwidować, gdyż system ten jest nieefektywny i trzeba go „domknąć” do końca.  Jednak w związku z „prywatnym” charakterem środków w OFE należy je przekierować na równie „prywatne” środku w IKE. Tak tłumaczy się rząd i taki też zapis znalazł się w projekcie:

Pamiętam, jak w 2014 roku, kiedy władza rozpoczęła owo „domykanie” przenosząc 50% środków z OFE do ZUS, podniosło się gremialne larum, jak to rząd okrada płatników z ich prywatnych oszczędności! Chyba wieku pamięta jeszcze materiał Jacka Braciaka, w którym aktor dał upust swojemu poczuciu bycia przez premiera Tuska do spółki z ZUS – „wydymanym”.

Tak, panie Jacku, został Pan, tak jak i my wszyscy, „wydymany”! Ale dużo wcześniej, bo w momencie, w którym pieniądze zostały Panu odbierane przemocą i wpłacane do OFE. Tak jak w przypływie szczerości (jednym z niewielu) powiedział Donald Tusk, „pieniądze w OFE nie są własnością Polaków. Gdyby były własnością Polaków, to każdy mógłby wycofać pieniądze z OFE. Tak jak pieniądze w ZUS-ie nie są własnością Polaków”. Dokładnie! Tak samo pieniądze w IKE nie są własnością Polaków.

Jeśli włodarze mają w sercach odrobinę moralności, należy uchwalić ustawę, która sprawi, że pieniądze w OFE, ZUS, IKE, śmIKE… staną się RZECZYWIŚCIE WŁASNOŚCIĄ płatników. Należy zapewnić możliwość wypłaty wszystkich zgromadzonych środków.

Jak powiedział Stefan Kisielewski, „to, że jesteśmy w d..ie, to jasne. Problem, że zaczynami się w niej urządzać.” Niestety, moi mili, to już nieaktualne. Już nie zaczynamy – my się już dawno w niej urządziliśmy. Procedowany projekt ustawa w żadnym stopniu nie zmienia zgniłego status quo w którym trwamy. Prawo własności jak było łamane w poprzednich latach, tak łamane będzie nadal. Uważam, że przyjęcie przez Sejm Ustawy “Koniec OFE” nie zmieni tu nic, ani na gorsze, ani na lepsze. Projekt otrzymuje ode mnie 0.

1 thought on “Ustawa “Koniec OFE””

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *